Slutspurt för Framtidsverkstan
Publicerad måndag, 23 september 2019, 11:28 av Redaktionen
Framtidsverkstan som Lidköpings kommun haft i tre veckor hittills i Kopparporten startar sin sista vecka idag. Hittills har ungefär 1.700 personer besökt verkstan för att på något sätt bidra till det framtida Lidköping. Arkivfoto på den golvkarta som finns i Framtidsverkstan.
– Vi vill presenterar några som arbetat med att skapa Framtidsverkstan, genom porträtt tagna i deras yrkesroller. Alla är de en del av den offentliga sektorn och viktiga komponenter i välfärdsjobben, skriver kommunikatör Johanna Renko i ett pressmeddelande.
”Vi vågar, vi testar och vi gör det medskapande” har varit parollen för kommunens satsning med Framtidsverkstan. Förutom de förtroendevaldas mod att genomföra detta något annorlunda projekt så krävs det en del insatser från kommunens organisation för att få ihop det hela.
Förutom dessa personer så har Framtidsverkstan bemannats av personal från bland annat Samhällsbyggnad.
– I Lidköpings kommuns organisation är vi ungefär 4.000 anställda. Alla bidrar till att Lidköping fungerar och ger service året om till dem som behöver det.

