Gå direkt till Nyheten (Vill överlåta mark till bostäder i Vinninga)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 17 april 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Vill överlåta mark till bostäder i Vinninga

Publicerad torsdag, 12 november 2020, 10:12 av Redaktionen

AB Bostäder som vunnit ett markanvisningsavtal genom offentlig tävling för mark i Vinninga vill nu överlåta den ”vunna” marken till fastighets- och byggföretaget Chilid.

Det är fastighet med  ny detaljplan (antas de närmaste veckorna, är på utställning) för Vinninga Trädgårdsby som AB Bostäder vill överlåta. På området planeras för 15 hyresrätter i tre hus.

Tävlingen byggde på att exploatörer skulle komma med förslag till hur marken skulle användas och politikerna i samhällsbyggnadsnämnden valde det som ansågs bäst. Tre bolag fick då vars sin bit att utveckla och ett av avtalen överlåts nu till Chilid.

Politikerna i Samhällsbyggnadsnämnden kommer att överväga begäran de kommande veckorna.

Markområdet är det fällt som ligge mellan bostäderna och industriområdet, tvärs över vägen ligger skolan.