Kritik mot badhusplanerna från företagare
Publicerad måndag, 17 januari 2022, 12:27 av Björn SmitterbergEn företagare och stor fastighetsägare i Lidköping riktar i ett privat brev till Samhällsbyggnadsförvaltningen kritik mot badhusplanerna. Bl a ifrågasätts vem badet byggs för.
– Ska det vara ett hotell här, så bör väl det ligga ovanpå? Utsikten är ju redan förstörd för de söder om, så varför då inte bygga ännu högre?
– Nu tror jag ju inte personligen på att man vill bo här på hotell om inte badet är något alldeles extravagant och det kan man ju med all tydlighet inse att det kommer det inte vara. Snarare en jättebassäng för motionssimning så mina barn kommer nog i alla fall aldrig sätta sin fot där.
– Intressant fråga, vilka man bygger badet för egentligen?
Företagaren ifrågasätter varför man plockar ut ett område ur ett större som ännu inte är färdigplanerat och avsätter till badhus och undrar hur det står sig gentemot kommunens näringslivsstrategi.
– Tycker detta har en direkt koppling till näringslivsstrategin, där attraktivitet, inkluderande klimat och att öka antalet besökare är viktiga hörnstenar. Det är väl då perfekt att visa denna koppling genom badhusets utformning?
– Skulle även kunna säga motsatsen att skriva en näringslivsstrategi och samtidigt ta beslut om ett badhus som boende i Lidköping med stor sannolikhet inte kommer tycka överensstämmer med strategin, vad ger det för signaler?
Ledningen för samhällsbyggnadsförvaltningen har genom processledaren för stadsutvecklingen, Per Westerlind, svarat men främst formellt om hur planeringsläget är och att utformningen av badet inte är färdig.
– – – –
Skissen i artikeln är från 2021 och planarbetet som då pågick-
Jättebassäng för motionssim?
Har du sett ritningarna ens?
Ev hopptorn o få banor i ett förslag jag sett, men det kan ha ändrats.
Vill inte ha hopptorn i stora bassängen.
Om det är en offentlig handling så förstår jag inte varför redaktionen inte skriver ut vilket företag det handlar om!?
Jag vill inte gå ut med det utan att först få kontakt med företagaren.
Nu blir det för hela kommunens invånare att få åka genom ”stan”för att komma till badhuset.
Inga problem för kommunens styrande med trafiken på t.ex.Rörstrandsleden,Kinnegatan??