Tekniken i för kommunfullmäktige ska ses över
Publicerad onsdag, 08 juni 2022, 18:07 av Björn Smitterberg
De tekniska förutsättningarna för att kommunfullmäktige ska kunna arbeta på ett modernt sätt, och även kunna höras i radio och på internet, ska ses över.
Vid flera tillfällen har möjligheten att följa mötet på nätet fallerat, och möjligheten för ledamöterna att rösta elektroniskt via sina iPad fungerar inte.
Det är nu cirka 10 år sedan som fullmäktigesalen moderniserades och fick ny utrustning, som alltså visat sig ha brister. Servicenämnden har nu beslutat att tekniken ska kontrolleras och eventuellt bytas ut.
Mer än 2 år efter Covids början och utan att ett enda sammanträde med nämnder, styrelse eller fullmäktige kunnat genomföras digitalt om någon haft vilja att vara krånglig har man kommit till denna slutsats. Lidköping är verkligen som katten Gustav som pömsar på en kudde.