Föreslår skärpta straff för rattfylleri
Publicerad torsdag, 09 juni 2022, 15:17 av RedaktionenNu föreslås skärpta straff för olovlig körning och rattfylleribrott
Regeringen vill se skärpta straff och möjligheter att på plats frihetsberöva den som kör olovligt eller är påverkad av alkohol eller narkotika, det framgår i en lagrådsremiss som beslutades i dag. Enligt förslaget ska också för återfall i rattfylleribrott normalt dömas till grovt rattfylleri.
– Att personer gång på gång utsätter andra för livsfara, det kan vi inte tillåta. Vid upprepade trafikbrott måste därför samhället kunna reagera med än mer kraft, säger justitie- och inrikesminister Morgan Johansson.
I lagrådsremissen föreslås att maximistraffen för grov olovlig körning och rattfylleri höjs från fängelse i sex månader till fängelse i ett år. Det medför att den som kör utan körkort eller påverkad vid behov kan frihetsberövas redan i samband med ett polisingripande. Vidare föreslås att maximistraffet för grovt rattfylleri höjs från fängelse i två år till fängelse i tre år. Det föreslås även att det vid återfall i rattfylleribrott normalt ska dömas för grovt rattfylleri och då till fängelse eller en frivårdspåföljd, såsom skyddstillsyn.
Ett oaktsamhetsansvar föreslås också för olovlig körning. Det innebär att det ställs ökade krav att på förhand kontrollera att en person har rätt att köra fordonet, till exempel om man har ett utländskt körkort.
Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2023.
Vi läser gång på gång att man tar bilen i beslag när någon ertappas med att köra berusad.
Vore det inte bättre att ta rattfylleristen i beslag.
Bilen har väl inte gjort något ont, eller har jag missat något?
Det låter inte som en dålig ide alls. är man såpass avtrubbad och inte bry sig mer om andra eller sig själv, att man väljer köra när man druckit så borde man tas in för en check. I trafiken ska dom ej vara iaf!!
Fjanteri straff, ett straff skall kännas både fysiskt och i plånkan
Lås in idioterna och släng sedan nyckeln åt he.