Sommardagar med seglande skutor
Publicerad fredag, 10 juni 2022, 10:41 av Björn SmitterbergLidköping har i sommar flera evenemang med skutor och där alla som arbetar med Lidköpingsskeppet ”Mina” står som värdar tillsammans med gästande skutor.
Första evenemanget är redan på lördag – då Sjöfartens dag firas ombord. Alla är välkomna. Här medverkar Klubb Maritim – där flera lidköpingsbor med en eller annan koppling till sjöfart kan vara medlemmar. Klubben är aktiv i Lidköping, och verksamheten informeras om när ”Mina” har öppet 9-16.
7 juli – en torsdag – kommer skonaren ”Ingo” till Lidköping och lägger sig intill ”Mina”. Öppet för allmänheten 9-18.
En skutträff blir det i slutet av juli då – som Lidköpingsnytt tidigare berättat – ”Westkust” gör en jubileumssegling i Vänern och besöker Lidköping. Samtidigt kommer ”Oskar II” att ligga i Lidköping. Tillsammans med ”Mina” blir det alltså lite ”mastskog” i Lidköping 23, 24 och 25 juli.