Gå direkt till Nyheten (Debatt: Socialdemokrater vill stoppa våldet)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 27 mars 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: Socialdemokrater vill stoppa våldet

Publicerad fredag, 19 augusti 2022, 13:21 av Insändare

– Våldet måste upphöra!
Det skriver socialdemokrater i hela Skaraborg i en debattartikel.

Idag utsätts flickor och kvinnor för trakasserier, våld och sexualbrott, inte sällan av en man hon har eller har haft en relation med. Det är oacceptabelt. Vårt Sverige kan bättre än så här.

För den socialdemokratiskt ledda regeringen har arbetet för att få slut på mäns våld mot kvinnor sedan länge varit en högt prioriterad fråga. Ett stort antal åtgärder har genomförts, såväl fler poliser och högre straff, som förebyggande åtgärder. Men i slutänden handlar det om att män måste ändra på sig, sluta att fysiskt och psykiskt misshandla kvinnor och barn.

Vi socialdemokratiska kandidater från Skaraborg till kommun, region och riksdag lovar att göra allt vi kan för att få bukt med våldet. Alla kommuner i Skaraborg kan göra mer.

Det handlar bland annat om kunskap i alla kommunens verksamheter, att socialtjänst och socialjour har tillräckliga resurser, att stödet till tjej- och kvinnojourer stärks och vilka attityder som tillåts i allt från skolans klassrum till fikarummet på arbetsplatsen.

Men för att våldet på riktigt ska få ett slut räcker det inte att vi politiker lovar att göra vad vi kan, det handlar om att vi alla behöver lova varandra exakt det. Vi alla känner någon som blivit utsatt eller som utsätter. För det handlar om söner, bröder och pappor som utsätter och döttrar, systrar och mammor som blir utsatta, och det måste vi våga prata om.

Har du vågat ställa frågan när du misstänker att något inte står rätt till?
Vår uppmaning till dig och oss själva är, våga vara den jobbiga i rummet.
Våga vara den som säger ifrån! Många gånger handlar det om att du ska vara den som vågar se.

De som utsätter ska ställas inför rätta. De som utsätts ska kunna lita på att samhället finns där och ger allt stöd som behövs. Genom förebyggande insatser, att tidigt sätta gränser och diskussioner om attityder så sätter vi stopp för det fruktansvärda våldet som tjejer och kvinnor i alla åldrar får utstå idag.

För att våldet ska få ett slut måste frågorna om mäns våld mot kvinnor upp på dagordningen! Det kommer vi Socialdemokrater se till att det gör.
Tillsammans stoppar vi våldet!

Socialdemokratiska kandidater till kommun, region och riksdag från Skaraborg:
Anna-Karin Skatt, Tidaholm
Carina Gullberg, Gullspång
Carina Ohlsson, Lidköping
Erik Ezelius, Tidaholm
Fredrik Nelander, Vara
Ida Ekeroth Clausson, Mariestad
Ingela Backman, Tidaholm
Ingvor Bergman, Falköping
Jan Hanna. Tibro
Jenni Strand, Gullspång
Johan Ask, Skövde
Johanna Svensson, Falköping
Jonas Davidsson, Karlsborg
Jonas Sundström, Lidköping
Karin Arvidsson, Töreboda
Patrik Björck, Falköping
Per-Åke Pettersson, Skara
Peter Andreasson, Essunga
Petter Johansson, Grästorp
Pierre Rydén, Hjo
Rolf Eriksson, Tibro
Åsa Karlsson, Götene

3 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Jan Johansson
Gäst
Jan Johansson
19 augusti, 2022 02:04

Dags att börja vända på så många stenar man kan få tag i.

Curt Johansson
Gäst
Curt Johansson
19 augusti, 2022 03:09

Jag upprepar; mellan 1936-2022 har S suttit i regeringsställning, på ett eller annat sätt, i 69 av de gångna 86 åren, men VART FJÄRDE ÅR FÖRSÖKER NI LÅTA SOM ATT NI HAR LÖSNINGEN PÅ ALLA ”UTMANINGAR”!! Er förre partiledare framförde LAS-reglerna som en orsak till kvinnors utsatthet i samhället. Vad ska er nuvarande hitta på? Några utredningar skulle ju inte sitta i vägen. Mona Sahlin finns väl fortfarande att tillgå och säkert några till på ”Elefantkyrkogården” som skulle kunna bli utredare.

Lunnarn
Gäst
Lunnarn
20 augusti, 2022 07:46

Finns något parti som inte vill?