Gå direkt till Nyheten (Porslinsfestivalen – lika intressant)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 23 mars 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Porslinsfestivalen – lika intressant

Publicerad lördag, 20 augusti 2022, 12:31 av Björn Smitterberg

Lidköpings koppling till stengods är stark, och det märks inte minst i dessa dagar när det är porslinsfestival.

Festivalen är i år något mindre till ytan, men inte mindre intressant och hundratals besökare har kommit  till Rörstrand.

Här är ett svep med bilder klickbara till större format.

Ta mid dig porslin och krossa –  det blev en hel del skärvor som nu ska sättas samman till ett konstverk –  bit för bit. 

Tävling mellan keramiker – det är ett klassiskt  inslag. Djup koncentration  gäller för att här skapa skålar av största svårighetsgrad utifrån en given mängd lera.

Ett litet vindkraftverk, byggt i trä, skulle kunna driva en drejskiva. Men enkelt är det inte att få delarna att fungera ihop. 

Mycket av Porslinsfestivalen i år handlar om design, även om hantverket inte glömts. 

Sanni Alatyppö och Simone Sagerström var två som visade hur de  arbetar med lera.

Det nya  museet spelar förstås en central roll i Porslinsfestivalen och lockar många besökare.

1943 skapade Gunnar Nylund sin skulptur med fontän – Sjöjungfrun. Den har sedan fått en lång historia och har funnits med och visats på stora utställningar. Nu är den hemma i Lidköping och har fått  en given plats i Rörstrands Museum.