Zilla och Totte till Lidköping
Publicerad onsdag, 14 september 2022, 07:55 av RedaktionenI 15 år har Zillah & Totte fascinerat sin publik, stora som små. I denna tokroliga föreställning går apan Totte bananas och visar att Zillah är en buktalerska av världsklass. På sin höstturné kommer Zilla med sin apa till Lidköping på lördag.
Zillah & Totte firar 15 år som artister i år. Det firas med en svängig föreställning där publiken får följa med på apans alla nyckfulla upptåg och själva bli en del av föreställningen. Både vuxna och barn fascineras av hur den kaxiga lilla schimpansen kan verka så levande och mänsklig. Det bjuds på sångnummer och knasiga upptåg – allt i en skojig mix!
– Vi får se om jag lyckas hålla pli på Totte, allt kan hända när han är i farten, skrattar Zillah.
De slog igenom stort när de vann den allra första säsongen av TV-programmet Talang på TV4. De följde upp succén med att åka till Hollywood och vinna World Championships of Performing Arts i kategorin varieté.