Polisens rapporter i dag
Publicerad måndag, 07 november 2022, 21:14 av Björn Smitterberg
08,09 Lidköping: Privatpersoner larmar om en bil som framför vingligt på ringleden. I höjd med Ljunghed stoppas bilen och det visar sig vara en förare som omedelbart blir misstänkt för rattfylleri. Föraren medtas för kroppsbesiktning.
12,05 Hällekis: en person skadas på en industri. Mannen får skärsår i en handled och förs med ambulans till sjukhus. Enligt uppgifter till Polisen har den skadade klarat sig bra med tanke på omständigheterna.
20,09 Grästorp: En singelolycka har inträffa på 44:an. En bil har hamnat i diket. skadeläget är oklart när detta skrivs, likaså orsaken till olyckan.


Läser om rattfylleri varje dag nu nästan, Skrämmande!! Mycket värre än allt prat om a-traktorer..
Håller med dig! Alla klagomål stackars ungdomar får, hög musik, eller så låter det lite när dem gasar! Låt dem ha kul å skapa minnen!
En narkotikapåverkad A-traktorförare hur står sig hen på ungdomsstackarslistan??? Extremt roligt minne att ha om något tragiskt händer. Men visst fan skall dom ha roligt dom små liven.
För tiden när man var som folk (ung, galen jävel var kort men underbar)
Men rattfylleri nä tack, inför skottpengar, ett par tusingar per fot eller nåt.
Vad får dig att tro att det är en A-traktorförare?!? Är oftast övre medelåldern jag läst om som åker fast för rattfylla.
Det jag och troligtvis Stina också menar är att de borde läggas med tid på att ta fast rattfylla i vanliga bilar än leta upp a-traktorer som spelar musik.
Så då menar du att alla A-traktorförare aldrig någonsin kör påverkade av någon form av droger? Så med din retorik skall alla som kör A-traktorer alltid släppas förbi vid kontroller eftersom det är så synd om dom. Ja jösses.
Nej menar absolut inte så. Du förstår nog vad jag menar. Min poäng är att de blir sån debatt kring a-traktorförare osv när de spelar musik. Men folk höjer knappt på ögonbrynen när de skrivs om rattfylla gång på gång här i Lidköping, och då är det medelålders personer det rapporteras om. Jag är mer rädd att möta vanliga personbilar a-traktorer.
Man vet inte vem man möter i trafiken.
Hua!
Det som diskuteras minst nu är väl musikens nivå. Snurrar man runt lite i landets medier handlar det ju om trimning, droger, antalet instuvade passagerare, okunskap om trafikregler, trafik erfarenhet, bälte, vinterdäck, föräldrars plikt osv. Mao musiken är mer eller mindre totalt oviktig i sammanhanget. En annan sak är ju att vi bor i gnällets stad och gnället brukar allt som oftast hamna fel men hörs mest. Musiken ligger ju illa till där. Sen är det ju så att musiken är skönast på hög volym.
Jag läste i nyheterna att polisen hade haft en planerad insats mot a-traktorer i helgen o letade upp dem tidigt på kvällen för att få bukt med musikspelandet. Pga att det kommer in mycket klagomål o samtal till polis om just det. Men sant som du säger Lidköping är gnällets stad.
Låt ungdomar va ungdomar. De enda de vill göra är att träffas, umgås o spela lite musik. De är inte ute efter att bråka el hålla på med annan skit.
Polisens jobb är ju att se till att lagar följs. Med deras bristande resurser är dom ju näst intill tvingade att ha dessa planerade insatser istället för akuta tillslag.
Självklart skall judi unga kunna träffas och ha skoj, men som med allt annat kanske det är dags att lära dom att tänka till lite innan om var någonstans dom drar på volymen (omgivningen). Detta var ju något man själv fick lära sig när man var ung.
Nu menade inte jag att ungdomarna ska köra narkotikapåverkad i vilket fordon som helst & skapa minnen! Det jag menade var att ungdomar idag inte får ha skoj utan att någon ska anmäla el gnälla på att dem för oljud med deras a-traktorer/mopedbilar/personbilar!
Bättre kommunen fixar något för dem att hålla till istället för att dem samlas på ett ställe som folk stör sig på att dem är! Ledsamt att läsa att folk gnäller om a-traktorer, men skrämmande att läsa om alla som kör påverkade av något slag! Sätter sitt & andras liv i fara!
Lite fakta med tanke på tidigare inlägg om att det är övre medelåldern som kör påverkade, sökte på A-traktorförare påverkad i google, ca 3710 fall ramlade in på den lilla sökningen.
Tilläggas kan att jag råkade hamna på sjukan i somras några dagar och bäst när jag låg där dök det upp en traktorförare och ställde sig på parkeringen 30 meter från fönstret och började spela för brudarna som gick förbi på trottoaren. Är det sådant som skall accepteras? Eller är det gnäll om någon säger ifrån?
Jag googlade på ”påverkade kalle” och fick 419 000 träffar… ”högljudd kalle” gav 111 000 träffar.