Polisrapporter
Publicerad lördag, 12 november 2022, 08:18 av Björn SmitterbergFredag:
20,39 Mellbygatan: Kraftigt berusad kvinna i 50-årsåldern anträffad på Mellbygatan. Berusningen var så kraftig att kvinnan fick föras till sjukhus.
21,12 Grästorp: Vid 3 Älgar kontrolleras en bil och det visar sig att föraren och en passagerare – båda runt 25 år – blev misstänkt för narkotikabrott och föraren för drograttfylleri.
22,40 Lidköping: På Framnäsområdet spelas hög musik vilket ger klagomål. Poliser ger tillsägelser.
23,38 Lidköping: Bilist i 30-årsåldern stoppas på Lindhagsgatan och rapporteras för grov olovlig körning.
23,57 Lidköping: Larm om bråk på en krog. Två grupperingar av gäster bråkar. När poliserna kommer har situationen lugnat ner sig.
Lördag:
00,25: Lidköping: Räddningstjänsten till Stadt då brandlarm går. Det visar sig dock inte vara någon olycka.
00,37 Vedum: Bilist kör av vägen. Föraren klagar över nacksmärtor och får omsorg på platsen. Inga misstankar om brott.
01,35 Lidköping: Inbrottslarm på stenportens förskola. väktare upptäcker uppbrutet fönster och larmar poliser. Det konstateras att någon varit inne, det är stor oreda men osäkert vad som kan ha stulits.
01,53 Vara: På Torggatan rapporteras en person för innehav av narkotika.



Hmmmm, en kvinna i 55-årsåldern omhändertagen för berusning (LOB) på Arenan, i samband med bandymatchen, och en i 50-årsåldern på Mellbygatan samma kväll. Är det så att ”Bandyn kräfva dessa drycker”?