Gå direkt till Nyheten (Brinner hos Svenska Foder)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 09 juli 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Brinner hos Svenska Foder

Publicerad tisdag, 14 november 2023, 12:00 av Redaktionen

Ett larm inkom nyss om en brand på Svenska Foders anläggning i Hällekis. Det ska vara en fullskalig brand.Räddningstjänsten har anlänt till platsen. De rapporterar att det brinner i en foderficka. De har skickat 2 stationer varav 5 brandbilar till platsen.

Uppdatering: Räddningstjänstens släckning har hittills gett god effekt. Nuvarande prognos är att det kommer ta cirka två timmar till.

15:30 uppdatering: Branden är i mångt och mycket släckt. Nu är det så pass släckt att det inte finns någon spridningsrisk längre. Inga personskador har rapporterats från händelsen. I nuläget är det lite glödbrand kvar. Det är en enhet kvar från räddningstjänsten och bevakar/släcker det sista. Räddningstjänsten beräknar vara kvar på platsen i någon timme till.