Experten om kaffepriset – tror på nedgång
Publicerad tisdag, 17 juni 2025, 08:00 av Frans JohansenFrån 2021 har kaffepriset nästan fyrdubblats på grund av inflation, torka och dåliga skördar.
I februari var priset på sin topp och därmed rekorddyrt. Nu har priserna börjat sjunka och Dagens Industri rapporterar att priset kommer sjunka ännu mer.
– Jag tror att kaffet kommer att falla i pris, säger råvaruanalytikerna Torbjörn Iwarson till Dagens Industri.
De höga priserna har lockat fler odlare och konjunkturen mattas av. Detta i samband med sjunkande oljepriser är flera anledningar till att Iwarson tror på billigare kaffe under 2026.
Världsbanken skriver i en rapport att priset på Arabica bönor kommer att sjunka med 15 procent under 2026 när skörden i Colombia återhämtar sig.