Gå direkt till Nyheten (Döms för misshandel framför dottern)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 22 juli 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Döms för misshandel framför dottern

Publicerad onsdag, 24 juni 2026, 12:00 av Mikael Karlsson

En man i 35-årsåldern från norra Skaraborg har dömts för misshandel och barnfridsbrott efter en händelse som inträffade i oktober förra året.

Enligt domen åkte mannens tidigare partner till hans bostad efter att parets äldsta dotter ringt och bett om att bli hämtad. När kvinnan kom till lägenheten fann hon den yngsta dottern gråtande i sin säng.

Kort därefter uppstod ett bråk mellan de tidigare parterna. Mannen var enligt tingsrätten kraftigt berusad.

Därefter knuffade han enligt domen kvinnan till golvet vid flera tillfällen. Hon fick ont och ådrog sig blåmärken.

Eftersom parets åttaåriga dotter bevittnade våldet döms mannen även för barnfridsbrott.

Påföljden blir villkorlig dom i kombination med 75 timmars samhällstjänst. Mannen ska också betala 10 000 kronor i skadestånd till sin tidigare partner samt 20 000 kronor till dottern.

 

guest
0 Kommentarer
0
Lämna gärna en kommentar!x