Ny stor scen och ny lekplats till Stadsträdgården
Publicerad Thursday, 18 September 2008, 17:41 av Björn SmitterbergTjänstemännen vid förvaltningarna Kultur- och Fritid samt Samhällsbyggnad har nu kommit överens om att föreslå plats för en ny stor fast scen i Stadsträdgården. Den plats som föreslås är just den där en tillfällig scen satts upp under De la Festivalerna de senaste båda somrarna.
Final på De la Festival:
GÔRBRA HELT ENKELT!
Publicerad Sunday, 17 August 2008, 20:11 av Björn Smitterberg
Den stående applåden från tusen personer som fyllde Idrottens Hus till sista plats satt precis där den skulle. West Side Story blev en otrolig fullträff. Den föreställning med en alldeles utmärkt orkester – tyvärr utrotningshotad och rödlistad – tillsammans med tre sångare och Balettakademien. Det var en föreställning värd stående ovationer.
De la Festival:
En jättestor barnfest i Stadsträdgården
Publicerad Saturday, 16 August 2008, 18:03 av Björn Smitterberg
Barnen tjöt av glädje, men var också tysta av spänning – solen strålade och hela Stadsträdgården var som en jättestor familjefest i eftermiddag. Vuxnade klappade händer och dansade med. Och så kom det hisnande, när det blev konster högt upp under scentaket i bara ett par hängande band. Cirkus Cirkör är i Lidköping.
De la Festival i dag:
Barnens allsång från Skansen till Lidköping
Publicerad Saturday, 16 August 2008, 08:36 av Redaktionen
Final på De la Festival:
West Side Story i Idrottens hus p g a regn
Publicerad Saturday, 16 August 2008, 08:28 av Redaktionen
Gladjazz fick Stadsträdgården att svänga
Publicerad Monday, 11 August 2008, 20:38 av Björn SmitterbergDe la Festival:
Sprakande dansfest av dansskola
Publicerad Sunday, 10 August 2008, 21:53 av Björn Smitterberg
Unikt? Balett i Lidköping!
Publicerad Sunday, 10 August 2008, 16:30 av Björn SmitterbergSöndag är Dansens dag på festivalen
Publicerad Sunday, 10 August 2008, 07:37 av RedaktionenRekordmånga i Drejarschottisen
Publicerad Saturday, 09 August 2008, 19:55 av Björn Smitterberg510 personer dansade i eftermiddag de 510 meterna runt Nya Stadens torg i Lidköping – rekord (som vanligt). I detta som blivit ett slags Lidköpings Vasalopp kom det deltagare från större delen av Sverige och även från Estland i speciella tröjor och hattar. De dansade lite annorlunda, ibland baklänges – men shottistakter var det.
Senaste kommentarer från läsarna